Hagelbanan höst 2021

Lördagen den 28e augusti öppnar hagelbanan igen efter sommaruppehållet. Ambitionen är att hålla öppet varje lördag fram till jul. Varmt välkomna!

Prova-på-skytte, träningsskytte och lånegevär:

Huddinge HJVF Hagelbana har ingen utlåning av hagelgevär. Prova-på-skytte, träning inför jägarexamen etc bokas istället hos Skytteskolan på www.hjvf.se/utbildning/anmalan-till-skytteskola/

Eventskytte, banbokning:

Huddinge HJVF hagelbana kan för närvarande inte erbjuda eventskytte eller bokning av hagelbanan för träningsskytte. För hagelträning är skyttar med egen licens och vapen välkomna på ordinarie öppettider då vi skjuter trap, skeet eller sporting.

Redovisning av skytte på hagelbanan för funktionärer/skjutledare:

Alla funktionärer/skjutledare som använder Huddinge HJVF hagelbana ska redovisa skjutna serier på avsedd rapport (gäller ej Jägarexamen och Skytteskola). Rapporten, som är lösenordsskyddad, hittar du på hemsidan under Hagel/Funktionär/Rapport och fylls i enligt nedan. Fälten ”Kvar, lerduvor” och ”Kvar, ammunition” används bara av hagelfunktionärerna, där räcker det att fylla i något tecken. Funktionärspriser gäller enbart för funktionären och ej dess gäster eller sällskap. De skjuter för medlems alt icke medlemspriser.

Klubbmästare Compak Sporting 2021

Årets klubbmästare i Compak Sporting blev Filip N. efter att ha skjutit finalrundan och samlat på sig totalt 60 träffar. Klubbmästerskapet var inte en dans på rosor och det fanns många knepiga duvor som ställde till det både för rutinerade skyttar som nybörjare. Bra kämpat alla deltagare!

Det var inga sura miner bland vinnarna i år…..

 

NamnSerie 1Serie 2FinalTotalt
1. Filip N18212160
2. Tomas J19221758
3. Danne20201858
4. Majed Q17201451
4. Thomas N18201351
6. Micke 16181650
7. Bosse1714—-31
7. Henrik E1615—-31
9. Janne1116—-27
10. Roffe911—-23
11. Leon1210—-22
12. Grasse108—-18
13. Lasse K105—-15
14. David S39—-12
15. Jesper73—-10
KM Compak Sporting 16/6 – 2021

Klubbmästare Nordisk Trap 2021

Årets klubbmästare i Nordisk Trap blev Magnus L. efter ett mycket stabilt skytte både i grundomgångarna och i finalrundan (fem bästa resultaten från grundomgången). Att det samtidigt var årets värsta? regnväder med tillhörande översvämning på banan gör prestationen hos alla deltagare desto större. 

Grattis Magnus, bra jobbat!

NamnResultat omg. 1Resultat omg.2 Resultat finalTot.
Magnus 23192264
Thomas22221963
Filip20241458
Tomas20181755
Micke18181450
Fredde152035
Danne161834
Grasse161733
Leon141731
Bosse 18(jourjobb omg.2)18
26/5-2021 KM Nordisk Trap

KM Militär Snabbmatch 2020

KM Militär Snabbmatch 2020-02-27

PlaceringNamnPoängAntal X
1Christian W5477
2Daniel Y5269
3Mikael S5206
4Micke N5144
5Johan T5093
6Anders H4896
7Sven O4864
8Per-Inge W4714
9Björn G4691
10Viktor K4542
11Tage B4443
12Linus I4141
13Bosse J3901
14Daniel R3092
15Conny PDNF